اشتراک گذاری

علت کار نکردن کمپرسور کولر گازی پاناسونیک چیست؟

به منظور تعمیر اصولی دستگاه لازم است که ابتدا علت کار نکردن کمپرسور کولر گازی پاناسونیک مشخص گردد. عوامل مختلفی موجب نقص در کمپرسور می گردد که از جمله آن‌ها می توان به آسیب رسیدن به برد الکترونیکی، خازن و غیره اشاره کرد. در ادامه ی این مقاله با نمایندگی تعمیر کولرگازی پاناسونیک همراه شوید.

می دونی چرا کولر گازی به جای خنک سازی هوا باد گرم تولید میکنه؟ دلیل باد گرم کولر گازی رو بخون! تو گرمای تابستون کمکت میکنه

کار نکردن کمپرسور کولر گازی پاناسونیک

دلایل کار نکردن کمپرسور کولر گازی پاناسونیک 

کمپرسور کولرگازی یک قطعه مکانیکی است که نقش کاهش حجم گاز و افزایش فشار آن را بر عهده دارد. در واقع این قطعه هوای فشرده شده را به سمت بخش احتراق کولر می فرستد. کمپرسورها در انواع دینامیکی، محوری، پیستونی، مارپیچی، دندانه‌دار  و غیره در بازار وجود دارند. عوامل گوناگونی موجب کار نکردن کمپرسور کولر گازی panasonic می شود که مهم ترین آن‌ ها به شرح ذیل می باشد:

1-سوختن سنسور دما

چنانچه سنسور دما جابجا شده یا دچار سوختگی گردد، نمی تواند دمای کمپرسور را تشخیص دهد. در این حالت کمپرسور کولر روشن نمی شود.

کار نکردن کمپرسور کولر گازی

2-ایراد در فیش ها و سیم ها

سیم ها و اتصالات به مرور زمان پوسیده و قطع می شوند و دیگر توانایی انتقال برق به کمپرسور را نخواهند داشت. همچنین در صورت شل شدن و شکستگی فیش ها نیز کمپرسور از کار می افتد.

کار نکردن مپرسور کولر گازی

3-اورلود کمپرسور

گاهی اوقات کمپرسور به خاطر کثیف بودن یونیت خارجی کولر و یا سایر عوامل داغ می شود. در این شرایط اورلود اتصال کمپرسور را قطع می کند، تا از صدمه دیدن آن جلوگیری نماید. برای این که اطمینان حاصل کنید که علت کار نکردن کمپرسور از جانب اورلود است یا نه؟ باید از آمپر متر کمک بگیرید.

چرا کمپرسور کولر گازی کار نمی کند

4- مشکل در رله فرمان

از آنجا که رله فرمان یکی از قطعات اصلی کولر محسوب می شود، یکی از دلایل کار نکردن کمپرسور کولر گازی پاناسونیک، نقص در  این قطعه است. به منظور چک کردن آن می توانید از مولتی متر استفاده کنید. در صورتی که متوجه شدید ایراد از جانب رله فرمان است، باید اقدامات لازم را برای تعویض آن انجام دهید.

چرا کمپرسور کولر گازی کار نمی کند

5-خرابی برد الکترونیکی

برد یکی از اجزای مهم کمپرسور است و وظیفه تامین ولتاژ مورد نیاز برای این قطعه را بر عهده دارد. حال اگر برد ایراد پیدا کند، نمی تواند این ولتاژ را تامین کند و موجب از کار افتادن کمپرسور می گردد. در چنین شرایطی حتما باید یک تکنسین دستگاه را عیب یابی و تعمیر نماید.

کمپرسور کولر گازی

6-سوختن سنسور رزیستور

سنسور رزیستور در کمپرسور تعبیه شده است و احتمال دارد که در اثر قطع شدن اتصالات و یا سوختن از کار بیفتد. در این حالت کمپرسور نیز روشن نمی شود. در صورتی که اتصالات سیستم مشکل داشته باشد، با وصل شدن مجدد آن ها، سنسور و کمپرسور به راحتی وظایف خود را انجام می دهند. اما در صورتی که سنسور رزیستور سوخته باشد، ضروری است که تعویض گردد.

مپرسور کولر گازی

7-مشکل در خازن راه انداز

خازن راه انداز روی کمپرسور نصب شده و به راه اندازی آن کمک می کند. حال اگر این قطعه ایراد پیدا کند، باعث کار نکردن کمپرسور می گردد. در این حالت برای عیب یابی لازم است که از مولتی متر استفاده کنید. چنانچه متوجه شدید که اتصالات خازن دچار مشکل شده است، بهتر است که آن را تعویض نمایید.

کمپرسور کولر گازی

8-خراب شدن خود کمپرسور

بعضی مواقع علت کار نکردن کمپرسور کولر گازی پاناسونیک، خرابی این قطعه مهم و کاربردی است. البته توجه داشته باشید که خرابی کمپرسور به ندرت اتفاق می‌افتد. به دلیل گران بودن قیمت این دستگاه، بهتر است که قبل از تعویض، از خراب بودن آن مطمئن شوید. به این منظور لازم است که از یک متخصص حرفه ای بخواهید کولرگازی را مورد بررسی قرار دهد.

چگونه مشکل از کار افتادن کمپرسور کولر گازی پاناسونیک را برطرف کنید؟

به منظور برطرف کردن مشکل از کار افتادن کمپرسور کولر گازی پاناسونیک، لازم است که ابتدا پریز برق را چک کنید. ممکن است که مشکل از جانب دوشاخه و یا سیم رابطه دستگاه باشد. بعضی مواقع کمپرسور کار نمی‌ کند، اما موتور فن روشن می شود. این مشکل نشان دهنده این است که ترموستات دستگاه خراب شده است. در چنین مواقعی لازم است که ترموستات با یک قطعه جدید جایگزین گردد.

در گام بعدی ضروری است که کلید اصلی کولر را مورد بررسی قرار دهید. احتمال دارد که کلید مربوطه فاقد قدرت فاز بوده و به همین علت از روشن شدن کولر گازی جلوگیری کند. به منظور اطمینان از سالم بودن کلید کولر لازم است که آن را جدا کرده و به کمک یک اهم متر قطعه را چک کنید. اگر این کلید سالم باشد، عقربه اهم متر روی on قرار می گیرد.

5/5 (1 امتیاز)
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید