اشتراک گذاری

چرا اتوفوکوس دوربین پاناسونیک کار نمی کند؟

اتوفوکس یکی از بهترین قابلیت هایی است که طی پیشرفت تکنولوژی و صنعت عکاسی به دوربین ها اضافه شده و شرکت پیشرو پاناسونیک هم این ویژگی را در دوربین های خودش قرار داده است. اما مسئله اینجاست که گاهی اتوفوکس دوربین پاناسونیک درست عمل نمی کند.

هر عکاسی ممکن است بر حسب تجربه خودش راهکارهای متفاوتی برای حل این مشکل داشته باشد. با این حال دانستن دلایل اصلی به وجود آمدن مسئله فوکوس نکردن دوربین به هر عکاسی می تواند کمک کند تا هنگام برخوردن به این معضل حین عکاسی، سریع تر دوربین خود را تنظیم کند. بنابراین با این مقاله از نمایندگی پاناسونیک همراه باشید تا در ادامه دلایل و برخی راهکار های حل مشکل اتوفوکوس دوربین ها را بررسی کنیم.

اتوفوکوس دوربین

شرایطی که اتوفوکوس دوربین در آن درست کار نمی کند

خیالتان راحت باشد! نیازی نیست بلافاصله نگران سلامتی دوربین خود شوید. حالت ها و شرایطی وجود دارند که اکثر دوربین ها در آن وضعیت نمی توانند مثل همیشه به طور خودکار فوکوس کنند. در ادامه تعداد از این حالت ها را ذکر می کنیم:

  • در محیط ها و شرایطی که نور کم است، احتمال زیادی وجود دارد که اتوفوکوس مختل شود.
  • عکاسی از سوژه هایی با کنتراست پایین
  • عکاسی از سوژه های تک رنگ و یکدست، مانند دیوار
  • عکاسی از سوژه هایی که دارای سطوح براق هستند و نور را بازتاب می دهند
  • عکاسی از سوژه هایی با الگوهای تکرار شونده، مانند سطح دریا یا برج های یکدست
  • عکاسی در از سوژ های در حال حرکت در حالت ماکرو
  • عکاسی در شرایطی که تجهیزات جانبی روی لنز نصب شده اند
  • وجود مانع یا آلودگی در مقابل سنسورهای فوکوس

پیشنهاد می شود روش های جلوگیری از لرزش لنز دوربین را مطالعه نمایید.

روش های رفع مشکل کار نکردن اتوفوکوس دوربین

اولین مسئله ای که باید هنگام مواجه شدن با این مشکل بررسی کنید این است که آیا اساسا دوربین روی حالت فوکوس خودکار قرار دارد یا خیر. برای بررسی این مسئله می توانید به اسلایدر فوکوس که معمولا در دوربین های پاناسونیک در بالا و سمت چپ استوانه لنز قرار دارد، توجه کنید. MF در این اسلایدر به معنی فوکوس دستی و AF به معنی اوتوفوکوس یا همان فوکوس اتوماتیک است.

بعد از بررسی این مسئله، به نوبت موانعی که در بخش قبلی ذکر شد را در نظر بگیرید. آلوده بودن سنسورهای فوکوس و لوازم جانبی نصب شده روی لنز از مهمترین دلایلی این اختلال هستند. بعد از بررسی دلایلی که مطرح شد، اگر همچنان با مشکل اتوفوکوس دوربین مواجه بودید، فوکوس را روی حالت دستی قرار دهید.

در حالت فوکوس دستی، روی سوژه ای در فاصله یکسان با سوژه اصلی نسبت به دوربین تمرکز کنید پس از ترکیب بندی دوباره، فوکوس را روی سوژه اصلی برگردانید. درصورت رفع نشدن مشکل پس همه این تمهیدات، به مختصصان حوزه دوربین و تعمیرات آن مراجعه کنید.

فوکوس نکردن دوربین

از اینکه تا پایان این مطلب با ما همراه بودید سپاسگزاریم. به اشتراک گذاشتن نظرات و تجربیات شما می تواند به دیگر دوستانی که به این صفحه مراجعه می کنند، کمک کننده باشد. همچنین در صورت نیاز به تعمیر تخصصی می توانید با کارشناسان ما در نمایندگی تعمیر دوربین پاناسونیک تماس بگیرید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید