اشتراک گذاری

روش های جلوگیری از لرزش لنز دوربین

جلوگیری از لرزش لنز دوربین یکی از اقدامات مفیدی است که می توانید برای بالا بردن کیفیت عکس های خود انجام دهید. لرزش لنز مشکل بزرگی است که معمولا برای مبتدیان پیش می آید، البته عکاسان با تجربه نیز ممکن است با این چالش مواجه شوند. به دلیل این که لرزیدن لنز باعث ثبت عکس های تار و محو می شود، در ادامه راه کارهایی را به شما آموزش خواهیم داد تا بتوانید جلوی این مشکل را بگیرید.

جلوگیری از لرزش لنز دوربین

بهترین ترفندها برای جلوگیری از لرزش لنز دوربین

خوشبختانه چندین تکنیک کاربردی و در عین حال ساده که  توسط کارشناسان نمایندگی پاناسونیک ارائه شده ، شما می توانید از آن ها برای جلوگیری از لرزش لنز دوربین کمک بگیرید. این ترفندها هرچند که در نگاه اول ساده به نظر می رسند، اما شما را از مشکل آزار دهنده لرزش لنز می رهانند. مهم ترین این تکنیک ها به شرح ذیل هستند:

دوربین را به بهترین شکل در دست بگیرید

بهتر است که دوربین را با هر دو دست خود نگه دارید و حتی المقدور به سطوحی مثل دیوار، درخت و… تکیه کنید تا میزان لرزش بدن شما به حداقل برسد. جهت ثابت نگه داشتن بازوها ضمن استفاده از هر دو دست، بکوشید که دوربین در نزدیکی بدن قرار گیرد. برای این کار آرنج ها را به طرف داخل بکشید، چون اگر دست ها را بیش از حد باز کنید، به سرعت خسته می شوید. همچنین بهتر است بند دوربین را به دور مچ دست خود ببندید تا دستگاه ثبات بیشتری داشته باشد.

از تایمر خودکار استفاده کنید

از آنجا که کوچکترین حرکات هم باعث تار شدن تصاویر و افت کیفیت آن می شوند، استفاده از قابلیت تایمر خودکار می تواند برای جلوگیری از لرزش لنز دوربین به شما کمک کند. این ترفند زمانی قابل کاربرد است که دستگاه را روی سه پایه یا هر سطح ثابت دیگری قرار داده باشید. در این حالت کنترل از راه دور یا تایمر خودکار را روشن کنید تا دوربین عکسی تمیز و واضح ثبت نماید.

روش جلوگیری از لنز دوربین

از سه پایه مناسب استفاده کنید

برای تثبیت دوربین می توانید از سه پایه استفاده کنید. دقت داشته باشید که هرچه ارتفاع سه پایه کوتاه تر باشد، پایداری آن افزایش می یابد، در نتیجه دستگاه ثبات بیشتری خواهد داشت. عکاسان حرفه ای هنگامی که قصد دارند از زاویه بالا عکاسی نمایند، ابتدا بخش های ضخیم سه پایه را باز می کنند. سپس در صورتی که بخواهند دوربین را بالاتر ببرند، قسمت‌ های باریک ‌تر را نیز باز می نمایند. شما نیز می توانید این ترفند را مورد استفاده قرار دهید تا شاهد افزایش کیفیت تصاویر ثبت شده باشید.

تاثیر نوع لنز را دست کم نگیرید

از جمله ترفندهای جلوگیری از لرزش لنز دوربین این است که لنز مناسبی را انتخاب کنید. به طور کلی ثابت نگه داشتن لنز‌های کوتاه در مقایسه با لنز‌های بلند راحت تر است. علاوه بر آن لنزهای بزرگتر که دارای ضخامت زیادتری نیز هستند، می توانند بزرگنمایی بیشتری را در اختیار شما قرار دهند.

از این رو اگر با یک لنز 20 میلی متری سوژه مورد نظر خود را تماشا نمایید، تنها لرزش های اندکی را حس می کنید. اما اگر همان سوژه را با یک لنز 200 میلی متری ببینید، شدت لرزش ها آن قدر بالا می رود که ممکن است حتی موفق نشوید سوژه را از منظره یاب مشاهده نمایید‌. لذا حتما لنز مناسبی را به هنگام عکاسی برگزینید. همچنین توجه داشته باشید برای تعمیر لنز با کارشناسان تعمیر دوربین پاناسونیک تماس بگیرید.

سرعت شاتر را بالا ببرید

یکی از نکات بسیار مهم در عکاسی این است که افزایش سرعت شاتر موجب متوقف شدن حرکت در تصاویر می گردد.‌ در طرف مقابل سرعت آهسته شاتر کمک می کند که عکسی دراماتیک با تاری بیشتر بگیرید. به طور کلی با سرعت کم شاتر امکان ثبت عکس واضح وجود ندارد. بنابراین اگر علی رغم تلاش و دقت فراوان تصاویر تار هستند، از تکنیک افزایش سرعت شاتر جهت جلوگیری از لرزش لنز دوربین استفاده کنید.

فاصله‌ کانونی ‌موثری را در نظر بگیرید

قاعده کلی برای ثبت تصاویر واضح و دقیق این است که فاصله‌ کانونی موثری را برگزینید، سپس سرعت شاتر را متناسب با انتخاب کنید. حسگرهایی که در اغلب دوربین ‌های SLR به کار می رود، دارای سایز APS-C هستند. این سنسورها در مقایسه با حسگر فول فریم کوچکتر بوده، لذا قسمت کوچکی از صحنه عکاسی در کادر نشان داده می شود.

لذا برای این که میدان دید مساوی در اختیار شما قرار گیرد، باید لنز‌های بلند‌تری را مورد استفاده قرار دهید. منظور از فاصله کانونی موثر هم این است که فاصله کانونی در فاکتور برش را در حسگر کوچکتر ضرب کنید. در واقع فاصله کانونی مناسب باعث می شود که میدان دید بهتری داشته باشید.

رفع مشکل لرزش لنز دوربین

خرید لنز لرزشگیر تصویر به شما کمک می کند

استفاده از لنز لرزشگیر هم اقدام مفیدی برای جلوگیری از لرزش لنز دوربین به شمار می رود. لنز‌های لرزشگیر از تکنولوژی حسگر‌های ژیریسکوپی بهره می برند. بنابراین قادرند با تشخیص محور لرزش لنز، موقعیت المان‌ های درونی لنز را طوری تنظیم کنند تا از این طریق حرکات اضافی خنثی شود.

مدل های جدید لنز‌های لرزشگیر یا image-stabilised حتی می توانند لرزش هایی تا چهار درجه را نیز اصلاح نمایند. زمانی که از لنزهای مذکور استفاده کنید، این امکان برایتان فراهم است که میزان سرعت شاتر را تا چهار درجه پایین تر از حالت نرمال تنظیم نمایید. شما می توانید با تحقیقات بیشتر و پرسش از متخصصین تعمیر لنز دوربین پاناسونیک راهنمایی های لازم جهت خرید لنز مناسب اقدام نمایید.

به تنظیمات شاتر دقت داشته باشید

هنگامی که با عجله شاتر دوربین را فشار دهید، میزان کنترل شما بر عکاسی کاهش می یابد. از این رو بهتر است که نخست دکمه شاتر را تا نیمه بفشارید؛ زیرا این کار باعث می شود اگر در حالت فوکوس خودکار هستید، انجام فوکوس به خوبی انجام گیرد. در مرحله بعد بدون این که دوربین را تکان دهید، فشار روی شاتر دستگاه را کامل کنید.

از قابلیت عکسبرداری پیاپی استفاده کنید

ترفند مفید دیگر جهت جلوگیری از لرزش لنز دوربین این است که از قابلیت چند شلیکی شاتر یا همان عکسبرداری پشت سر هم استفاده نمایید. زمانی که دوربین را روی این قابلیت تنظیم می کنید، چندین عکس از سوژه گرفته می شود. سپس می توانید از  بین آن ها تصویری را که لرزش کمتری دارد، برگزینید. عکاسان حرفه ای اغلب از سه شات به این منظور استفاده می کنند.

از قابلیت خود دوربین استفاده کنید

یکی از این قابلیت های پرطرفدار دوربین های امروزی استابلایزر یا همان سیستم تثبیت کننده تصویر است. با فعال سازی این ویژگی کاربردی امکان کنترل لرزش دوربین وجود دارد. قابلیت دیگر قفل آینه لنز دوربین می باشد که توصیه می شود آن را فعال کنید. بالا رفتن آینه پیش از عکسبرداری لرزش هایی را در دوربین به وجود می آورد، اما با فعال کردن این ویژگی، حرکت آینه تا اتمام فرآیند ثبت تصاویر متوقف می شود. پس طبیعی است که با کاهش لرزش ها، کیفیت تصاویر افزایش یابد.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید