اشتراک گذاری

علت سفید شدن صفحه تلویزیون چیست؟

یکی از مشکلاتی که برخی از کاربران در هنگام تماشای تلویزیون با آن مواجه می شوند، سفید شدن صفحه تلویزیون است. این مشکل ممکن است به دلایل مختلفی از قبیل ایرادات نرم افزاری یا سخت افزاری ایجاد شود. همچنین در برخی مواقع نیز علت بروز این مشکل بسیار ساده بوده و به راحتی قابل رفع است. اگر با مشکل کمرنگ شدن تصویر تلویزیون مواجه شده اید و به دنبال دلیل بروز آن و نحوه رفع مشکل هستید، ما را در ادامه مبحث دنبال نمایید.

سفید شدن صفحه تلویزیون

مشکل سفید شدن صفحه تلویزیون

سفید شدن صفحه تلویزیون از روی تصاویر تلویزیون مشخص بوده و می تواند نشان دهنده خرابی های متعددی باشد. هنگامی که تصویر تلویزیون سفید شده و اثری از تصویر در آن پیدا نباشد، باید به دنبال دلیل بروز این مشکل و راه های رفع آن باشید.

مسلما تماشای تصاویر تلویزیون که دارای رنگ های جذاب و زنده ای هستند و کیفیت بالایی دارند، بسیار لذت بخش است. اما با رنگ باختن تصاویر و باقی ماندن صفحه سفید مطلق در تلویزیون به دلایل متعددی رخ می دهد.

دلایل سفید شدن صفحه تلویزیون پاناسونیک

به طور کلی سفید شدن صفحه تلویزیون به دو دلیل اتفاق می افتد. دلیل اول مربوط به ایرادات قطعات الکترونیکی دستگاه بوده و علت دوم از خرابی دستگاه های جانبی یا کابل ها نشات می گیرد. در این شرایط می توانید از نمایندگی های معتبر و مجاز به منظور تعمیر تلویزیون و رفع مشکل درخواست کمک کنید. این دلایل از قرار زیر هستند:

ایرادات مدارهای مختلف مادربرد

خرابی برد اصلی تلویزیون به عنوان اصلی ترین دلیل سفید شدن صفحه تلویزیون شناخته می شود. هنگامی که به دلیل استفاده نادرست از تلویزیون یا بروز نوسانات برق برد اصلی دچار مشکل شود، تلویزیون مشکلات متعددی پیدا می کند.

سفید شدن و کمرنگ شدن تصویر تلویزیون یکی از ایراداتی است که به دنبال خرابی برد اصلی رخ می دهد. از آنجا که برد دستگاه قطعه ای حساس و مهم است، بررسی و تشخیص مشکل آن نیاز به دانش فنی بالا و تخصص زیاد دارد. به این ترتیب پیشنهاد می شود از متخصصان و مهندسانی که در نمایندگی های معتبر فعالیت می کنند، کمک بگیرید.

ایرادات مدار تیکان مین برد

برد تیکان یا همان T-Con که وظیفه دارد تایمینگ تلویزیون را کنترل کند، با رنگ سبز یا آبی ساخته می‌ شود. برد تیکان را از طریق کابل های فلت تلویزیون به بخش های مختلف از قبیل برد پاور و پنل دستگاه وصل می شود. با آسیب دیدن این برد، تصویر تلویزیون سفید می شود و هیچ تصویری نمایش داده نمی شود.

در صورتی که متخصصان تعمیر تلویزیون مشکل برد تیکان را تشخیص دهند، ابتدا اقدام به تمیز کردن کابل LVDS کرده و از اتصال صحیح آن اطمینان حاصل می کنند. چنانچه پس از بررسی کابل همچنان ایراد دستگاه برقرار بود، باید اقدام به تعمیر یا تعویض برد تیکان تلویزیون پاناسونیک نمایید.

ایراد در تغذیه مدار تیکان

عامل دیگری که باعث سفید شدن صفحه تلویزیون می شود، مربوط به ایراد در تغذیه مدار تیکان است. برد تیکان به منظور کنترل تایمینگ تلویزیون از مدار تغذیه، برق مورد نیاز را دریافت می کند. در صورتی که برد تیکان برق کافی دریافت نکند، مشکل کمرنگ شدن تصویر تلویزیون اتفاق می افتد.

ایراد در آی سی های تصویر

یکی دیگر از قطعات مهمی که در برد های الکترونیکی تلویزیون وجود دارد، آی سی های تصویر هستند. از آنجا که آی سی های تصویر از حساسیت بالایی برخوردار هستند، به راحتی دچار آسیب می شوند. با آسیب دیدن آی سی های تصویر، سفید شدن صفحه تلویزیون رخ می دهد. از آنجا که آی سی ها بسیار حساس هستند، عیب یابی و تشخیص آن دشوار بوده و به تجهیزات و مهارت بالایی نیاز دارد.

ایرادات پنل ال ای دی تلویزیون

ایرادات پنل ال ای دی نیز عامل دیگری است که می تواند باعث سفید شدن صفحه تلویزیون شود. اما چنانچه مشکل از پنل باشد، لازم است هزینه تعمیر زیادی برای آن پرداخت کنید. با توجه به اینکه پنل های تلویزیون قیمت بالایی دارند، باید آن را سریع تر تعمیر کنید تا از گسترش مشکل جلوگیری شود.

سوختن لاجیک برد

لاجیک برد یا برد منطقی از دیگر قطعات مهم الکترونیکی در تلویزیون است که ممکن است به دلایل متعددی دچار آسیب دیدگی شده و موجب سفید شدن صفحه تلویزیون شود. خوشبختانه لاجیک برد به راحتی قابل تعمیر است و نیاز به تعویض آن نیست. بنابراین در صورت آسیب دیدن لاجیک برد، می توان از راه های مقرون به صرفه اقدام به تعمیر آن کرد.

باد کردن خازن های مادربرد دستگاه

خازن های الکتریکی که روی مادر برد، مدار تغذیه، برد تیکان و غیره وجود دارد، بر اثر فشار و دمای بالا دچار باد کردن یا ورم کردگی می شوند. در صورتی که خازن های برد تلویزیون باد کرده باشد، مشکل سفید شدن یا کمرنگ شدن تصویر تلویزیون اتفاق می افتد که باید برای تعویض آن از طریق نمایندگی های معتبر اقدام نمایید.

داغ شدن زیاد چیپ پردازش تصویر

از دیگر دلایلی که باعث سفید شدن صفحه تلویزیون می شود، کار کردن بیش از حد دستگاه و داغ کردن آن است. زمانی که تلویزیون را چندین ساعت متوالی روشن نگه دارید، قطعات داخلی دستگاه داغ می کند و تصویر آن دچار اختلال می شود. ار این رو توصیه می شود تلویزیون را برای مدت طولانی و مداوم روشن نگذارید. بلکه باید آن را برای ساعاتی خاموش کنید تا از داغ شدن و خرابی قطعات جلوگیری شود.

ایرادات دستگاه ورودی تصویر

در برخی مواقع سفید شدن صفحه تلویزیون به علت وجود ایرادات در دستگاه های جانبی رخ می دهد. به همین منظور پیش از آنکه با تعمیرکاران متخصص در نمایندگی تماس بگیرید، باید دستگاه های جانبی را مورد بررسی قرار دهید. بروز ایراد در دستگاه دیجیتال، خرابی کابل HDMI و موارد دیگر می توانند باعث کمرنگ شدن تصویر تلویزیون شوند.

راهکار های رفع مشکل سفید شدن صفحه تلویزیون

حالا که با دلایل و عواملی که باعث سفید شدن صفحه تلویزیون می شوند آشنا شدید، لازم است به چگونگی رفع آن ها نیز اشاره کنیم. در ادامه به روش های برطرف کردن این مشکل می پردازیم. در صورتی که مشکل حل نشد با کارشناسان ما در نمایندگی تعمیر تلویزیون پاناسونیک تماس بگیرید.

1. بردهای معیوب را تعمیر یا تعویض کنید

اغلب بردهای الکترونیکی که در تلویزیون وجود دارند، قابل تعمیر هستند. اما در مواردی که بردهای آسیب زیادی دیده باشند، باید برای تعویض آن اقدام نمایید که علاوه بر هزینه بالا، نیاز به تخصص و مهارت بالایی نیز دارد.

2. سلامت دستگاه های جانبی و کابل ها را بررسی کنید

یکی از روش های رفع مشکل سفید شدن صفحه تلویزیون، بررسی سلامت دستگاه های جانبی و کابل ها است. به منظور بررسی سلامت دستگاه های جانبی و کابل ها کار دشواری در پیش رو ندارید. بلکه لازم است دستگاه را تست کنید و ورودی های آن را تغییر دهید. در صورتی که با جابجایی کابل تصویر به حالت عادی بازگشت، مشکل دستگاه از کابل های آن است.

5/5 (1 امتیاز)
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید