اشتراک گذاری

چرا تلویزیون صدا دارد اما تصویر ندارد؟

وقتی تلویزیون صدا دارد تصویر ندارد ، احتمالا قطعات مختلفی آسیب دیده اند. البته ممکن است تنها تنظیمات به هم ریخته باشد و آسیب دیدگی خاصی وجود نداشته باشد. در هر صورت این مشکل باید در اسرع وقت بررسی شده و برطرف گردد. چون تداوم آن خطر آسیب دیدگی بیشتر تلویزیون را افزایش می دهد.

در ادامه این مقاله، دلایل این که تلویزیون صدا دارد تصویر ندارد را معرفی می کنیم. روش هایی را هم برای برطرف کردن این مشکل به شما آموزش می دهیم تا نگرانی کمتری از این بابت  داشته باشید. اگر مشکل تداوم داشت، تیم تعمیر تلویزیون در نمایندگی پاناسونیک مرکز سخت افزار ایران تا عیب یابی و ترمیم کامل دستگاه، کنار شما هستند.

تلویزیون صدا دارد تصویر ندارد

این مقاله نکات جالب و جدیدی را شرح می دهد : خاموش و روشن شدن تلویزیون پاناسونیک

وقتی تلویزیون صدا دارد تصویر ندارد چه کنیم؟

هنگامی که تصویر تلویزیون قطع شده و صدای آن به وضوح پخش می شود، می توانید با چند اقدام ساده، مشکل را حل کنید. اگر تلویزیون تصویر ندارد، بد نیست اقدامات زیر را انجام دهید:

  • پیش از هر کاری، تلویزیون را خاموش کرده و از برق بکشید. تا 24 ساعت، دستگاه را به برق وصل کنید و پس از این مدت، مجددا آن را روشن کنید؛ به احتمال زیاد، مشکل حل می شود.
  • اگر همچنان تصویر ندارد، آن را خاموش کرده و تمامی دستگاه ها و اتصالات جانبی را جدا کنید. پس از چند دقیقه، دوباره تلویزیون را روشن کرده و دستگاه ها را به آن وصل کنید.
  • سری به تنظیمات بزنید و مطمئن شوید که ورودی ها به درستی تنظیم شده اند.
  • دکمه ی منو را فشار دهید؛ اگر هیچ منویی ظاهر نشد، یعنی قطعاتی همچون برد تی کان یا برد اینورتر آسیب دیده اند.
  • اتاق را کاملا تاریک کرده و تلویزیون را روشن کنید؛ اگر همچنان هیچ تصویری وجود ندارد، یعنی ایراد از بک لایت است.
  • اتصالات پشت تلویزیون را چک کرده و مطمئن شوید که درست وصل شده اند.
  • در نهایت اگر تصویر ندارد، تنظیمات نور پس زمینه را چک کرده و در صورت نیاز، نور این بخش را بیشتر کنید.

 علت صدا داشتن و تصویر نداشتن تلویزیون پاناسونیک چیست؟

1. خرابی بک لایت تلویزیون

در بیشتر مواردی که تلویزیون صدا دارد تصویر ندارد، بک لایت آسیب دیده است. نوری که توسط لامپ های بک لایت تولید می شود، باعث دیده شدن سیگنال تصویر در صفحه نمایش تلویزیون می گردد. برای اطلاع از این که بک لایت سالم است یا نه، تلویزیون را روشن کرده و فضای اتاق را تاریک کنید.

سپس با یک چراغ قوه، از زوایای مختلف، نمایشگر را بررسی کنید. اگر تصویری، حتی کمرنگ مشاهده کردید، یعنی بک لایت سالم است. در غیر این صورت، نیاز به تعمیر بک لایت تلویزیون پاناسونیک یا تعویض آن خواهد بود.

2. خرابی برد تی کان تلویزیون

قطعه ای به نام برد تی کان در تلویزیون وجود دارد که اگر آسیب ببیند، مشکلات مختلفی در دستگاه ایجاد می شود. مثلا ممکن است وقتی تلویزیون صدا دارد تصویر ندارد، برد T-Con آسیب دیده باشد. جالب است بدانید که این قطعه، تصاویر را پردازش می کند و اگر آسیب ببیند، تصویر تلویزیون قطع می شود. در این شرایط، تیم تعمیرات تلویزیون panasonic، برد تیکان تلویزیون پاناسونیک را ترمیم یا تعویض می کنند تا مشکل حل شود.

3. به هم ریختن تنظیمات تلویزیون پاناسونیک

اگر کمی خوش شانس باشد، وقتی تلویزیون تصویر ندارد، مشکلی در قطعات وجود ندارد و همه چیز مربوط به تنظیمات است. برای تست این مورد، وارد منوی تنظیمات شده و بخش مربوط به تصویر را تغییر دهید. مثلا می توانید تنظیمات تصویر را به حالت طبیعی تغییر دهید.

4. ایراد در ورودی ها و اتصالات تلویزیون پاناسونیک

وجود نقص و ایراد در پورت ها و اتصالات هم می تواند باعث قطع شدن تصویر تلویزیون شود. وقتی تلویزیون تصویر ندارد، حتما اتصالات را چک کنید. ممکن است مثلا کابل HDMI را اشتباها به پورت دیگری وصل کرده باشید. همچنین باید تنظیمات این بخش را نیز بررسی کرده و در صورت نیاز، آن را اصلاح نمایید.

4/5 (6 امتیاز)
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید