اشتراک گذاری
 • خانه
 • مقالات
 • دلیل خاموش شدن ناگهانی تلویزیون پاناسونیک و راه کار های رفع آن

دلیل خاموش شدن ناگهانی تلویزیون پاناسونیک و راه کار های رفع آن

تلویزیون های پاناسونیک یکی از برند های قدیمی بازار است که مشخصات سخت افزاری بسیار با کیفیتی دارد. با این حال یکی از مشکلات مشاهده شده در این دستگاه ها، خاموش شدن ناگهانی تلویزیون پاناسونیک است. این مشکل می تواند در مواقع مختلف و به دلایل متفاوتی ایجاد شود. در اکثر موارد نیز خاموشی تلویزیون بدون دخالت و درخواست کاربر و به صورت ناگهانی حین فیلم دیدن و تماشای تلویزیون اتفاق می افتد. این حالت می تواند در بسیاری از موارد نشان دهنده خرابی برخی از قطعات سخت افزاری تلویزیون باشد و در نتیجه به تعمیرات تخصصی نیاز باشد. مرکز سخت افزار ایران یک مرکز تعمیر پاناسونیک معتبر است که کار عیب یابی و تعمیرات مدل های مختلف تلویزیون پاناسونیک را انجام می دهد. در ادامه دلایل مختلف خاموش شدن ناگهانی تلویزیون پاناسونیک و روش های رفع این مشکل را بررسی می کنیم.

دلیل خاموش شدن ناگهانی تلویزیون پاناسونیک-min

خاموش شدن ناگهانی تلویزیون پاناسونیک به چه دلایلی رخ می دهد؟

مشکلات ایجاد شده در تلویزیون پاناسونیک می تواند به صورت خاموشی ناگهانی در این دستگاه ها ظاهر شود. معمولا قطعات مهمی در تلویزیون پاناسونیک خراب می شود که به دنبال خرابی آن ها خاموش شدن ناگهانی تلویزیون را شاهد خواهیم بود. مهم ترین قطعات شامل موارد زیر می شود:

 • خاموشی ناگهانی دستگاه به دلیل خرابی مین برد تلویزیون
 • خرابی برد اصلی تلویزیون
 • خرابی و بروز مشکل در آی سی برد پاور تلویزیون
 • بروز مشکل در ولتاژ برد پاور تلویزیون
 • خرابی قطعاتی که روی مین برد تلویزیون قرار دارند
 • بروز مشکل در ال سی دی، کابل فلت تصویر و بک لایت تلویزیون پاناسونیک

علاوه بر خرابی این قطعات ویروسی شدن دستگاه به دلیل اتصال فلش مموری های ویروسی و همچنین استفاده از کابل ها و اتصالات نامرغوب مانند کابل های بی کیفیت HDMI و در نهایت نوسانات جریان برق هم می تواند موجب خرابی و خاموشی ناگهانی تلویزیون شود.

راه حل های ساده رفع مشکل خاموشی تلویزیون

پیش از بررسی های تخصصی تر و تعمیرات حرفه ای تلویزیون پاناسونیک، می توان یک سری موارد و راه کار ها را جهت رفع مشکل خاموش شدن ناگهانی تلویزیون پاناسونیک امتحان کرد. مهم ترین آن ها شامل موارد زیر می شود:

 • بررسی سیم برق دستگاه و اطمینان از اتصال کامل و درست آن
 • خاموش و روشن کردن تلویزیون پاناسونیک را امتحان کنید. چند دقیقا آن را از برق بکشید و بعد دوباره آن را وصل کرده و روشن کنید
 • تایمر تلویزیون را بررسی کنید. گاهی این تایمر فعال شده و همین دلیل خاموشی تلویزیون است
 • مطمئن شوید که مشکل از ریموت تلویزیون نیست و دستگاه حتما روشن شده باشد
 • سیم ها و اتصالات را چک کنید و در صورت پارگی و فرسودگی آن ها را تعویض کنید

بروز مشکل در برد اصلی تلویزیون پاناسونیک

اگر برد اصلی که یک قطعه بسیار مهم در تلویزیون پاناسونیک است دچار مشکل شود، خاموش شدن ناگهانی تلویزیون اتفاق می افتد. نوسانات برقی، کم و زیاد شدن ولتاژ، آب خوردگی تلویزیون پاناسونیک و … می تواند به برد آسیب برساند. از طرفی روشن ماندن طولانی مدت تلویزیون و داغ شدن و افزایش دمای برد هم می تواند در دراز مدت روی این قطعه تاثیر منفی بگذارد. 

نشانه های خرابی برد اصلی تلویزیون متفاوت است و یکی از آن ها خاموشی تلویزیون است. باید برای رفع مشکل تعمیرات تخصصی روی برد انجام شود. مواردی مانند تعمیر آب خوردگی تلویزیون پاناسونیک و تعویض برد از جمله کار هایی است که برای رفع مشکلات این قطعه انجام می شود. البته تعویض برد هزینه زیادی دارد.

خاموش شدن ناگهانی تلویزیون به دلیل مشکلات مین برد

مین برد یک قطعه اصلی در تلویزیون است و وظیفه اصلی آن انتقال و توزیع برق و ولتاژ مورد نیاز سایر قطعات تلویزیون است. اگر مشکلی در مین برد ایجاد شود و این قطعه دچار مشکلی شود، قطعا تاثیر آن در تلویزیون به سرعت مشهود شده و موجب خاموشی آن می شود. در صورت خرابی مین برد تلویزیون کاملا خاموش نمی شود، تنها این نمایشگر آن است که خاموش شده و تصویری را نمایش نمی دهد.

 در این شرایط اگر دکمه پاور تلویزیون را فشار دهید، چراغ پاور روشن است و شروع به چشمک زدن می کند اما نمایشگر روشن نمی شود و تصویری را ارائه نمی دهد. در نتیجه باید مین برد توسط یک کارشناس تعمیر تلویزیون پاناسونیک بررسی و عیب یابی شده تا تعمیرات تخصصی برای آن انجام شود. همچنین ممکن است در مواردی به تعویض مین برد تلویزیون سامسونگ هم نیاز باشد.

این مقاله نکات جالب و جدیدی را شرح می دهد : تعمیر بک لایت تلویزیون پاناسونیک

خرابی و فرسودگی قطعات روی مین برد

روی مین برد تلویزیون یک سری قطعات مهم وجود دارد که خرابی و سوختن آن ها هم می تواند روی عملکرد تلویزیون اثر منفی بگذارد و در مواردی موجب خاموش شدن ناگهانی تلویزیون پاناسونیک شود. قطعاتی مانند خازن ها، مدار ها، دیود ها، ترانزیستور ها و … روی این بخش قرار دارند. معمولا استفاده طولانی مدت از تلویزیون و روشن نگه داشتن زیاد آن می تواند به تدریج موجب فرسوده شدن و خرابی این قطعات شود.

 علاوه بر این ممکن است دستگاه در اثر روشن ماندن طولانی داغ کند و همین به دیگر بخش ها آسیب برساند. در این خصوص می توانید به مقاله “ چرا تلویزیون داغ می شود ” مراجعه کنید. در نتیجه شاید برای رفع مشکل خاموشی تلویزیون به تعویض برخی از این قطعات نیاز باشد.

خرابی آی سی برد پاور-min

خرابی آی سی برد پاور

یک قطعه مهم دیگر در تلویزیون که خرابی و بروز مشکل در آن می تواند موجب خاموش شدن ناگهانی تلویزیون شود، آی سی برد پاور و خود این برد است. خرابی این قطعه هم می تواند به دلایل مختلفی مانند فرسودگی یا نوسانات برقی رخ دهد. اگر این قطعه دچار مشکل شود باید توسط تکنسین مربوطه بررسی و عیب یابی شود تا در صورت امکان تعمیر و در غیر این صورت آن را با یک قطعه جدید اصلی تعویض کنند. 

به این ترتیب می توان مشکل خاموشی تلویزیون را برطرف کرد. زمانی که برد پاور تلویزیون پاناسونیک از کار می افتد، حتی چراغ پاور دستگاه هم روشن نمی شود.

خاموش شدن ناگهانی تلویزیون به دلیل نوسانات برقی

یکی از موارد مهمی که می تواند هم به مرور زمان و هم به صورت ناگهانی موجب خاموش شدن تلویزیون پاناسونیک شود، نوسانات برقی و نوسانات ولتاژی است. نوسان برق بیشتری آسیب را به برد های اصلی تلویزیون از جمله مین برد و برد پاور وارد می کند. خصوصا در ارتباط با مدل های جدیدتر پاناسونیک که نوع طراحی آن ها با ولتاژ پایین است، در صورت کم و زیاد شدن ولتاژ و بروز نوسان در جریان برق ممکن است قطعات داخلی دستگاه آسیب ببینند و خاموش شدن ناگهانی تلویزیون پاناسونیک اتفاق بیفتد.

استفاده از محافظ برق تلویزیون بهترین راه برای جلوگیری از بروز مشکل در صورت کم و زیاد شدن جریان برق است. اگر دستگاه به دلیل نوسانات برقی دچار مشکل خاموشی شود، باید تلویزیون توسط تعمیرکار بررسی شده تا با تشخیص قطعه یا قطعات آسیب دیده، مشکل خاموشی تلویزیون برطرف شود.

مشکلات اتصالات و کابل HDMI

کابل های مورد استفاده برای تلویزیون مانند کابل HDMI باید کیفیت بالایی داشته باشند و از کابل های اورجینال باشند. در صورتی که از کابل های نامناسب و نامرغوب استفاده کنید، همین کار می تواند موجب بروز مشکل خاموش شدن ناگهانی تلویزیون پاناسونیک مورد نظر شود. علاوه بر این اگر از فلش مموری های ویروسی استفاده کنید هم ممکن است به دلیل تاثیر منفی این اتصالات روی دستگاه، خاموشی تلویزیون اتفاق بیفتد. 

بروز مشکل در سایر اتصالات دستگاه مانند اتصال به منبع تغذیه، آداپتور های دستگاه و … همگی می تواند دلیل خاموشی ناگهانی تلویزیون باشد. باید این اتصالات را بررسی و در صورت نیاز به تعمیر و تعویض آن ها، مشکل را برطرف کرد.

مشکلات ال سی دی تلویزیون پاناسونیک

در نهایت یکی از اصلی ترین مواردی که باید در صورت خاموش شدن ناگهانی تلویزیون پاناسونیک آن را بررسی کرد، مشکلات مختلفی است که در ال سی دی، پنل نمایشگر، فلت تصویر تلویزیون و بک لایت ایجاد شده است. خرابی و بروز مشکل در هر یک از این بخش ها می تواند به صورت مستقیم در نمایش تصویر خلل ایجاد کند که مهم ترین آن همین خاموشی تلویزیون است. 

با تعمیر و تعویض هر یک از این بخش ها بعد از عیب یابی تخصصی می توان مشکلات ایجاد شده در تلویزیون را برطرف کرد. برای مثال می توانید اطلاعات بیشتری را از مقاله “ همه چیز درباره تعمیر فلت تلویزیون پاناسونیک ” به دست آورید. به دلیل حساسیت بالای پنل تلویزیون حتما باید برای عیب یابی و تعمیرات آن از مراکز تخصصی مانند مرکز سخت افزار ایران کمک گرفت.

سوالات متداول کاربران 

چگونه تلویزیون پاناسونیک خود را پس از خاموش شدن ریست کنم؟
 • کابل ها را از تلویزیون خود جدا کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که سوکت تلویزیون شما به آن وصل شده است.
 • دکمه پاور تلویزیون خود را حداقل برای یک دقیقه فشار دهید.
 • تلویزیون را دوباره به برق وصل کنید.
 • یک دستگاه ورودی را وصل کنید
 • تلویزیون خود را روشن کنید.
چگونه تلویزیون خود را پس از ناگهانی خاموش شدن دوباره روشن کنم؟
 1. دوباره تلویزیون را به برق وصل کنید: سیم برق تلویزیون را دوباره به پریز برق وصل کنید.
 2. روشن کردن تلویزیون: تلویزیون را با استفاده از دکمه پاور روی کنترل از راه دور یا خود تلویزیون روشن کنید.
3/5 (2 امتیاز)
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید