اشتراک گذاری

آموزش راه اندازی تلفن تحت شبکه VOIP

با راه اندازی تلفن تحت شبکه VOIP می توانید ارتباطات خود را با مشتریان بهینه کرده و تماس های شرکت را بهتر مدیریت کنید. فناوری VOIP به انتقال صدا در بستر اینترنت اشاره دارد، به این صورت که به کمک این تکنولوژی جدید صدا در قالب بسته‌ های دیجیتالی و توسط شبکه انتقال داده می شود. بنابراین با راه اندازی تلفن تحت شبکه ویپ دیگر نیازی به خطوط آنالوگ نخواهید داشت. این موضوع می تواند ضمن صرفه جویی در هزینه ها، ارتباطات تلفنی شرکت یا سازمان شما را متحول سازد.

راه اندازی تلفن تحت شبکه VOIP

مزایای راه اندازی تلفن تحت شبکه VOIP

در سال های گذشته تلفن های سنتی در محیط های کاری به روش آنالوگ پیاده سازی می ‌شدند. به این صورت که یک باکس سانترال فیزیکی نصب شده و سپس خطوط توسط کابل ‌کشی‌ های مخصوص به آن اتصال پیدا می کردند. با توجه به نظر کارشناسان تعمیر تلفن پاناسونیک این متد ضمن هزینه بر بودن، دشواری های بسیاری را به همراه داشت.

در حالی که تلفن ویپ می تواند ارتباطات تلفنی ‌مجموعه های کوچک یا سازمان بزرگ را بسیار آسان تر کند و کسب و کار مربوطه را متحول نماید. به طور کلی مزیت های راه اندازی تلفن تحت شبکه VOIP عبارتند از:

مطالعه تعمیر آبخوردگی تلفن پاناسونیک میتونه برای شما مفید باشه! پس خوندنش و از دست نده

 • این تجهیزات علاوه بر این که قابلیت ها و امکانات بیشتری را ارائه می دهند، نسبت به مراکز تلفن آنالوگ هزینه کمتری را به شما تحمیل می کنند.
 • از قابلیت توسعه بیشتری برخوردارند، به نحوی که جهت افزودن داخلی برای کارمندان جدید هیچ نیازی به کابل کشی مجدد نخواهید داشت.
 • کارمندان سازمان یا اداره می توانند از راه دور به خطوط تلفن دسترسی داشته باشند.
 • همه شعب تجارت شما یکپارچه می شوند.

نکات مهم راه اندازی تلفن تحت شبکه

 • قبل از انتخاب ارائه دهنده خدمات VOIP، تحقیقات خود را انجام دهید و قیمت ها و ویژگی ها را مقایسه کنید.
 • مطمئن شوید که اتصال به اینترنت شما برای استفاده از VOIP به اندازه کافی سریع و پایدار است.
 • از یک رمز عبور قوی برای محافظت از حساب VOIP خود استفاده کنید.

تجهیزات لازم برای راه اندازی تلفن اینترنتی

برای راه اندازی تلفن اینترنتی ابتدا باید تجهیزات مورد نیاز برای این کار را تهیه کنید. در زیر هفت گام ساده را بیان کرده ایم که به شما کمک می کند تا پیش نیازهای لازم جهت پیاده سازی مرکز تلفن ویپ را آماده نمایید.

گام اول: مشخص کردن تعداد کاربران مرکز تلفن

قبل از هر اقدامی نخست باید مشخص کنید که تعداد کارمندان شرکت یا سازمان شما چند نفر هستند تا بتوانید تعداد خطوط مورد نیاز خود را جهت راه اندازی تلفن تحت شبکه VOIP تخمین بزنید. این کار همچنین کمک می کند تا بفهمید که سرویس فعلی اینترنت می تواند نیازهای تلفن تحت شبکه را پوشش دهد یا خیر؟

گام دوم: بررسی اینترنت

در مرحله بعدی باید بررسی های لازم را انجام دهید تا ببینید که آیا سرویس کنونی اینترنت شما برای پیاده سازی تلفن ویپ کافی است و می تواند از تمامی کاربران پشتیبانی نماید؟ این کار اهمیت زیادی دارد؛ زیرا کیفیت مکالمات تلفنی کاربران تا حد زیادی به پهنای باند و سرعت اینترنت بستگی دارد. علاوه بر آن بررسی های مقدماتی باعث می شود که در آینده نیازی به صرف هزینه برای تعویض سرور یا توسعه خط اینترنت نداشته باشید.

گام سوم: معین کردن سقف بودجه

سرویس ویپ دارای قابلیت ها و امکانات متنوعی است که برخی از آن ها ممکن است قیمت زیادی داشته باشند. اگر بخواهید که همه این امکانات را در اختیار داشته باشید، هزینه نهایی شما بسیار بالا می‌رود. به همین دلیل باید از همان ابتدا میزان بودجه ای را که در اختیار دارید مشخص کنید تا بتوانید از یک سری ویژگی های غیر ضروری صرف نظر نمایید.

گام چهارم: اولویت بندی قابلیت ها

اکنون زمان آن رسیده که برای راه اندازی تلفن تحت شبکه VOIP ویژگی ها را با توجه به نیازتان اولویت بندی کرده و مهم ترین آن ها برای مجموعه خود برگزینید. از جمله امکاناتی که تلفن ویپ ارائه می دهد، می توان قابلیت کنفرانس، روتر خودکار، نرم افزارهای موبایل و… را نام برد. مثلا اگر تعدادی از کارمندان شما دورکار هستند، بهتر است بخشی از سرمایه شرکت را برای برنامه ‌های تلفن همراه در نظر بگیرید.

گام پنجم: انتخاب سرویس ارائه دهنده ویپ

مرحله بعدی انتخاب سرویس ارائه دهنده است، یعنی باید مشخص سازید که قصد دارید از چه تکنیکی جهت پیاده سازی مرکز تلفن استفاده نمایید.‌ بهتر است ارائه دهنده سرویس این خصوصیات را داشته باشد:

 • روش کار آن متناسب با انتظارات شما باشد.
 • بتواند همه قابلیت های مدنظرتان را ارائه دهد.
 • تیم پشتیبانی قوی داشته باشد.
 • شیوه استفاده از تلفن ویپ را برایتان ساده کند.
 • خدمات ارائه دهنده سرویس با بودجه شما همخوانی داشته باشد.

گام ششم: تهیه تلفن ویپ و دیگر سخت افزارها

در این مرحله از راه اندازی تلفن تحت شبکه VOIP باید سخت افزارهای مورد نیاز خود را خریداری نمایید. البته تعداد زیادی از مراکز تلفن ویپ این امکان را در اختیار شما قرار می دهند تا از دستگاه ‌های آنالوگ هم استفاده کنید. با تهیه دستگاه‌های Gateway می توانید مرکز تلفن ویپ را روی خطوط آنالوگ پیاده سازی نمایید، اما برای خط تلفن اینترنتی احتیاجی به گیت وی ندارید.

شما با توجه به نوع کسب و کار خود به کامپیوتر، تلفن هوشمند و نرم افزارهای مخصوص نیاز خواهید داشت. همچنین باید آداپتور‌های ویژه VoIP که به نام ATA معروف هستند را خریداری کنید.

گام هفتم: پیکربندی سیستم Voip

گام نهایی در راه اندازی مرکز تلفن ویپ انجام تنظیمات و پیکربندی هایی است که به شما کمک می کند تا بتوانید به سهولت به شبکه محلی وصل شوید. این کار نیاز به تخصص بالا دارد و باید توسط کارشناسان ماهر و دارای تجربه کاری فراوان انجام گیرد.

راه اندازی نهایی تلفن های آی پی و رومیزی ویپ

راه اندازی تلفن تحت شبکه VOIP با توجه به مدل دستگاهی که تهیه کرده اید، اندکی متفاوت است. چنانچه یک سوئیچ شبکه استاندارد در اختیار داشته باشید، مراحل پیاده سازی تلفن تحت شبکه تا حد زیادی آسان تر می شود. در صورتی که انرژی برق توسط اترنت یا PoE تامین می گردد، سیگنال های الکتریکی از طریق سیم انتقال می یابد، لذا به آداپتور AC نیاز ندارید.

راه اندازی تلفن رومیزی تحت شبکه ویپ

آموزش تنظیمات در تلفن پاناسونیک به همه کاربران تلفن پاناسونیک توصیه میشه. 🤞

راه اندازی تلفن تحت شبکه ویپ در گوشی های بدون PoE و دارای قابلیت PoE

اگر دستگاهی که استفاده می کنید، بدون PoE باشد، باید به منظور راه اندازی تلفن تحت شبکه ویپ به صورت زیر عمل کنید:

 • ابتدا آداپتور برق را به پریز بزنید و بعد آن را به گوشی یا پایه تلفن اتصال دهید.
 • در مرحله بعد تلفن آی پی را از طریق کابل CAT5e یا CAT6 به روتر شبکه یا سوئیچ متصل نمایید.
 • اکنون کمی صبر کنید تا تلفن راه اندازی شود؛ پس از آن تست صدا را انجام دهید.

اگر روتر شبکه دارای قابلیت پشتیبانی از PoE باشد، فرآیند راه اندازی تلفن تحت شبکه VOIP ساده تر و مطابق مراحل زیر است:

 • تلفن ویپ را از طریق روتر دارای قابلیت PoE به کابل های اترنت متصل نمایید.
 • پس از ایجاد اتصال، تلفن به صورت کاملا اتوماتیک روشن می شود و با ارائه دهنده VoIP ارتباط برقرار می کند.
5/5 (1 امتیاز)
اشتراک گذاری