اشتراک گذاری

آموزش پیدا کردن مک آدرس تلویزیون

مک آدرس تلویزیون نوعی آدرس فیزیکی است که مخصوص دستگاه شما است و آن را در یک شبکه ویژه شناسایی می کند. به طور کلی برای تمامی دستگاه های الکترونیکی که دارای قابلیت اتصال به شبکه هستند، از موبایل و لپ تاپ گرفته تا تلویزیون های هوشمند، علاوه بر آدرس آی پی، مک آدرس نیز تعریف می شود.‌

از طریق مک آدرس می توانید به همه اطلاعات مربوط به دستگاه خود دسترسی داشته باشید. در این نوشتار از نمایندگی تلویزیون پاناسونیک تصمیم داریم که کاربرد آدرس MAC تلویزیون و نحوه پیدا کردن آن را به شما آموزش دهیم.

مک آدرس تلویزیون

مک آدرس تلویزیون چیست؟

آدرس MAC مخفف عبارت Media Access Control است که به اسامی دیگری همچون آدرس سخت افزاری و BIA هم شناخته می شود. مک آدرس تلویزیون به صورت خاص برای دستگاه شما تعریف شده و قادر است آن را در یک شبکه خاص شناسایی نماید. این آدرس ویژه به کارت رابط شبکه متصل است، از این رو به منظور انتقال اطلاعات بین دستگاه هایی که به شبکه متصل هستند، مورد استفاده قرار می گیرد.

در واقع مک‌ آدرس نوعی شناسه کاربردی محسوب می شود که امکان یک ارتباط امن را بین همه دستگاه های موجود در شبکه فراهم می آورد. در عین حال نیز مانع دسترسی تجهیزات ناخواسته به شبکه می شود. این آدرس فیزیکی از 6 جفت کاراکتر متفاوت تشکیل می شود که سه جفت نخستین آن مربوط به مشخصات سازمانی هستند و سه جفت انتهایی هم به کنترلر رابط شبکه ربط دارند. پس می توان گفت که این آدرس مثل یک آدرس پستی کاملا اختصاصی عمل می کند.

کاربرد مک آدرس تلویزیون

شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد که اصلا پیدا کردن مک آدرس تلویزیون به چه دردی می خورد؟ آدرس آی پی کمک می کند که دسترسی جهانی به دستگاه امکان پذیر شود، مک آدرس نیز به منظور حضور دستگاه شما در شبکه لازم است. در واقع مک آدرس حکم یک گره ارتباطی را دارد که به واسطه آن سایر دستگاه های شبکه می توانند تلویزیون مورد نظر را شناسایی کرده و به آن متصل شوند. کاربردهای دیگر آدرس MAC عبارتند از:

  • جهت عیب یابی ایرادات موجود در شبکه به کار می رود.
  • امکان یک اتصال امن را بین دستگاه های مختلف فراهم می کند.
  • از طریق مک‌ آدرس می توان ایرادات عملکردی تلویزیون را برطرف نمود.
  • این امکان را دارید که دستگاه های متعددی را بر روی روتر خود فیلتر کنید. به‌ گونه ای که مک آدرس تلویزیون تنها اجازه اتصال به شبکه را به یک سری تجهیزات فیزیکی خاص بدهد

چطور می توانید آدرس MAC تلویزیون خود را پیدا کنید؟

در اغلب دستگاه هایی که قابلیت مک آدرس برای آن ها در نظر گرفته شده، روش دسترسی به آن یکسان است. بنابراین فرقی نمی کند که دستگاه مورد نظر شما لپ تاپ باشد یا موبایل یا هر وسیله دیگری، در هر صورت می توانید از روشی که در ادامه بیان می شود، برای پیدا کردن مک آدرس استفاده نمایید.

جهت پیدا کردن آدرس MAC تلویزیون ابتدا وارد قسمت تنظیمات دستگاه خود شوید، سپس عبارت MAC ADDRESS را جستجو نمایید. البته احتمال دارد که صرفا با سرچ کردن این عبارت نتوانید به مک آدرس دسترسی پیدا کنید. زیرا در برندهای مختلف تلویزیون ممکن است که کلمات مورد نظر اندکی متفاوت باشند.

به عنوان مثال بعضی از شرکت های سازنده عباراتی نظیر Address یا Wireless ID را در بخش تنظیمات قرار می دهند. در برخی دیگر نیز مک آدرس با عباراتی مثل Wi Fi Address یا Hardware ID نشان داده می شود. پس از اتمام جستجو و پیدا کردن آدرس مک روی آن بزنید تا بتوانید همه اطلاعات مربوط به تلویزیون خود را ببینید. در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر می توانید از مشاوره با کارشناسان تعمیر تلویزیون پاناسونیک بهره مند شوید.

آدرس MAC تلویزیون
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید